Umut

Umut, tek başına bile sizi alıp istediğiniz yere götürebilecek bir kelime. Ne kadar derin, ne kadar korku dolu. En azından beni korkutuyor. Hayal kırıklıklarımızın hepsi umut ettiğimiz için oluyor bence. Umut, beklenti demek. Beklenti ise sonunun nerde bittiğini bilmediğin bir yol. Yürüyorsun, bazen koşuyorsun ama yolun sonu uçurum mu onu bile bilmiyorsun. Sadece uçurum olmaması için umut ediyorsun. Sonra o yolun sonu uçuruma çıkıyor ve sen, beklenti içinde olduğun için daha çok üzülüyorsun.

İki ayrı yerde, iki ayrı cümle okudum bugün. ‘Çünkü devam etmeni sağlayan tek şey umut’ . Ne kadar anlamlı söz değil mi? Diğer cümle de şöyleydi ‘Umut daima acıya gebedir’. Buda çok anlamlı. Ne yapmam lazım şimdi? Neye karar vermeliyim? Yani umut ettiğim için mi acı çekerim yoksa umut ettiğim için mi devam ederim? Karar sizin olsun.

Umut daima acıya gebedir. Çok sevdiğim bir cümle. Doğruluğuna da çok inandığım bir cümle. Umut etmek, zor şey. Bir şeylerin olmasını beklemek, istediğimiz şeye inanmak, her şeyin bizim düşündüğümüz gibi olduğunu sanmak. Neredeyse hepsinin sonu hayal kırıklığı. Eğer istediğimiz şey olmadıysa umut ettiğimiz için daha çok üzülmez miyiz? Yani olacakmış gibi olup olmadığında ya da olduğuna inandıktan sonra olmadığını gördüğümüzde? Bence bu yüzden Umut hep acıya gebe.

Çünkü devam etmeni sağlayan tek şey umut. Emin değilim bu konuda. Umut ettiğin için mi devam edersin? Bence hayır. Ben bir dönem diş fırçalama alışkanlığımı bile unutacak seviyeye gelmiştim hayatımda. Umut ettiğim için mi hayata devam ettim? Hayır. Etmek zorunda olduğum için.(Her sabah mutlaka fırçalardım).

Düşünüyorum, sonu ne kadar acıya çıkacağını bilsek bile umut etmekten vazgeçmiyoruz. Kötü geçen bir sınavının sonucunun iyi gelmesini umut ediyorsun, kötü bir kocanın düzeleceğini umut ediyorsun, kayıp ettiğin bir eşyayı bulmayı umut ediyorsun. Bende ediyorum hepsini. Mezun olamayacağımı bildiğim halde mezun olmayı umut ediyordum. Biraz önce son ödevimin teslimini yaptım ve artık mezun olmayı umut etmiyorum. Mezun olmayı bekliyorum. Çok karışık bir yazı farkındayım. Umut etmeye devam mı yoksa vazgeç mi dedim emin değilim. Her zaman ki gibi acı da çekecek olsan içinden geldiği gibi yaşa.

Umut daima acıya gebedir.

Bazen ne için beklenti içinde olduğumu fark ettiğim anda bile acı çekiyormuşum gibi hissediyorum. Aslında güzel şeyler beklenmedik anlarda olur onunda farkındayım. Ama hayatında tuzu biberi bu sanırım. Umut et-bekle-bekle-üzül-vazgeç-umut ettiğin şey gerçekleşsin. Daha fazla sevindirici olduğunu hepimiz biliyoruz. 2 gün önce yaptığım bir telefon konuşmasının ve gelen bir mesajın umut etme kısmını geçtiğim dönemde olduğunu belirtmek isterim. Bir sonraki yazımda tekrar buluşalım.

  • Tüm yazılarımı sevdiğinizi ve seveceğinizi umut ediyorum.

meryemsolak tarafından yayımlandı

Merhaba ! Ben geldim. Tanışıyor muyuz? Çok sanmıyorum. Bende bu yolda tanışmayı düşünüyorum kendimle. Uzun bir yol olacak benim için, bizim için. Bu yola birlikte çıkmayı çok isterim. Benimle gelmenize, bana eşlik etmenize çok sevinirim. Ben yağmurlu bir yolda yavaş ama emin adımlarla yürüyorum. Sende son kez içinde sıkıntı dolu olduğun nefesini al, gözlerini kapat, yolunu hayal et ve yanıma gel. Yağmuru sevmiyorsan o yolda yürüme. Senin yolunda güneş açsın, çiçekler olsun. Sıkıntı dolu aldığın nefesini bırak. Şimdi güzel günler için birlikteyiz. Unutma. Daima güzeli düşle. 🎈

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: