Toplumsal Baskılar

Artık toplumsal baskılardan, gelenek kabuklarımızdan çıkmamızın vakti gelmedi mi sizce de? Uzun zamandır görmediğim birkaç kişiyi gördüm bugün. Sonra ne oldu biliyor musunuz?(Hala sevgilim olduğunu sanıyorlarmış). Okulumun bittiğini, erkek arkadaşım olduğunu, evlilik yaşımın geldiğini söylediler aynı zamanda gelin olacağım için saçlarımı kestim diye kızdılar bana. Yani hangi birinden başlamam gerektiğini bilmiyorum.

İnsanlar saçlarını uzun, kısa,renkli her şekilde sevebilir. Ama gelin olacaksan uzun bir saça ihtiyacın varmış. Bugün öğrendim. Kime göre? Neye göre? Düğün olmazsa olmazmış, nikahtan direkt evlilik kabul olmuyor çünkü. Bu durum tamamen tercih olması gerekmiyor mu? Maddi imkanı olmadığı için düğün yapmak istemez, birikim yapmak istediği için düğün yapmak istemez, sırf düğünleri sevmediği için düğün yapmak istemez. Şaka gibi yargılama içindeyiz hepimiz. Ailem her zaman kararlarıma saygı duyup desteklemişlerdir ama anneme düğün yapmak istemiyorum dediğimde, olmaz öyle şey el alem ne der? Diyor. Farkında mısınız annemde bile bu baskıyı kıramıyorum. El alem baskısı tüm insanları çevrelemiş durumda. Kural 1: Evleniyorsanız düğün yapmak zorundasınız ve saçınız mutlaka uzun olmalı.

Evlilik yaşınız kaç mesela? Ben 22 yaşındayım. Bir sene falan hazırlık aşaması sürse 23 yaşında gelin olmaya hazırım. Çünkü evlilik yaşım gelmiş. 30 yaşına kadar evlenmeyeceğimi söylüyorum ve bana ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Evde kalmış gibi o ne öyle? Efendim, anlamadım. Yani 20-25 arası evlenmek zorundayız. Neden ama? Kimin için? Kural 2: 30 yaşına kadar bekleyemezsiniz çünkü evde kalmış olursunuz.

Sevgilin veya herhangi bir erkek arkadaşınla aynı evde kalamazsın.Neden biliyor musunuz? O zaman namuslu bir kız olamazsınız. O zaman bekaretiniz sorgulanır. Sizi alırlarken( çünkü erkekler mallarını seçer ve siz malsınız) bakireliğinizi sorgularlar. Biz neden onların bakirliğini sorgulamıyoruz? Onlar bakire kız isterken biz niye bakir bir erkek tercihi yapamıyoruz. Kız mı kadın mı? Toplum mu bizi böyle yetiştiriyor? Kural 3: Bakire değilseniz(nasıl kanıtlarsınız bilmiyorum) evlenemezsiniz.

Kadın cinayetleri yine gündemde. Ama bizim gündemimizde ne var? Alışveriş merkezleri açıldı, giden olur mu olmaz mı? Sadece 2 günde 2 genç kadın. İkisi de 22’de. Canım yanıyor. Gençliklerine mi üzülüyorum, geride kalanlarına mı yoksa hiçe sayılıp unutulmalarına, hatta gündemde sıradan bir haber olarak gösterilmelerine mi üzülüyorum, emin değilim. Ama hepsi için canım yanıyor. Ölüyoruz hepimiz, bir hiç uğruna. Eski koca cinneti, kendimde değildim diyen serserinin biri, ayrılığı hazmedemeyen eski sevgili sorunu. Daha bilmediğimiz niceleri. Burada neden kuralımız yok.Hepsine bir çıkar yolumuz vardı. Ölümden ötesi yok. El alemin ne dediği, evde kaldığın, saçının kısa olması, bakire olup olmaman. Bunlar toplum için önemli şeyler. Önemini asla anlayamadığım şeyler. Hepimizin üzerinde baskı oluşturmak istiyorlar. Belki görüşlerine, fikirlerine saygı duyduğumuz kişiler belki de hiç tanımadığımız kişiler.

  • Başkaları için yaşamıyorsunuz. Onlar sizin için yaşamadı.

meryemsolak tarafından yayımlandı

Merhaba ! Ben geldim. Tanışıyor muyuz? Çok sanmıyorum. Bende bu yolda tanışmayı düşünüyorum kendimle. Uzun bir yol olacak benim için, bizim için. Bu yola birlikte çıkmayı çok isterim. Benimle gelmenize, bana eşlik etmenize çok sevinirim. Ben yağmurlu bir yolda yavaş ama emin adımlarla yürüyorum. Sende son kez içinde sıkıntı dolu olduğun nefesini al, gözlerini kapat, yolunu hayal et ve yanıma gel. Yağmuru sevmiyorsan o yolda yürüme. Senin yolunda güneş açsın, çiçekler olsun. Sıkıntı dolu aldığın nefesini bırak. Şimdi güzel günler için birlikteyiz. Unutma. Daima güzeli düşle. 🎈

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: